Van, Derinden Salladı!

Merhaba arkadaşlar, aslında bu yazıyı yazmamın sebebi; dün yaşanan deprem ve içinde bulunduğumuz durumdandır. Biliyorsunuz ki deprem olasıya kadar Türkiye olarak özellikle Doğu ve Güney illerimizde başımız terör belasıyla dertte idi. Her defasında Allah korusun dememize rağmen teröre bir çok şehit verdik, o güne kadar. Her defasında gerçekten yüreğim cız ediyordu. Fakat dua etmekten başka yapacak bir şey yoktu oradakiler için. Allah bu terör konusunda tüm Türkiye olarak bizlere yardım etsin diyorum. Neyse bu paragrafı burada bitireyim de asıl konuya geleyim.

[ad#orta]

Van, Doğu’nun Paris’i diye biliriz orayı. Ama depreme paris maris sökmüyor işte. Salladı hem de derinden salladı bizi. Bilemiyoruz başımıza gelenler nedir böyle bir yandan terör, bir yandan deprem geldi, daha sonra bir sürü insanın derdi var fakat biz bunların çok azını görebiliyoruz işte. Bazen kendi kendimize dönüp işte bunlar sınav diyoruz, ne gelir elimizden deyip bir köşeye çekiliyoruz belkide. Belkide isyan ediyoruz içten içe ama gerçekten de ne gelir ki elden. Ama en doğrusunu en bilindik atasözü bize bir kaç kelimeyle özetleyiveriyor, “Önce eşeğini sağlam kazığa bağla, sonra Allah’a tevekkül et.” (belki atasözünü eksik hatırlıyor olabilirim kusurum varsa affola) söz ne kadar basit öyle değil mi? Biz kendimize soralım eşeğimiz kazığında sağlam mı ? diye. Sonrasını Allah’a bırakalım. Böyle felaketler gelmeyince bizler düşünmüyoruz ne durumda olduğumuzu. Düşünüyorsak da elimizden çok bir şey gelmiyor. Ne bileyim evimiz çok sağlam değilse kalkıp da hiç onarım yaptırıyor muyuz? veya yaptırmaya gücümüz yetiyor mu ki? Veya da binlerce TL verilip alınan dairelerde oturanlar evlerinin çok sağlam olduğundan veya kötü olduğundan haberi var mı ki? Ev alırken önce neye bakıyoruz? Bu soruları sık sık sormalıyız kendimize. Daha sonra en doğru kararı vermeliyiz.

Buradan özellikle öğrenci arkadaşlarıma da seslenmek istiyorum. Belki bu yazımı okurlar da biraz olsun faydam dokunur. Öğrenci arkadaşların özellikle de üniversitede okuyup da evde kalmayı tercih eden arkadaşlarım. Sizlere de büyük bir pay düşüyor burada. Muhakkak ki şehirlerde en pahalı kirayı ödeyen öğrenciler. Bunda herkes tek fikir. Böyle olmasına rağmen kötü evlerde oturuyorlar. Belki de çürük çarık bir şey. O evi boyalıyorlar cilalıyorlar öğrenciye kiralıyorlar. Allah korusun arkadaşlar o evlerden birinde de sizler veya bizler olabiliriz. Dediğim gibi biraz o konuda dikkatli olalım. Evleri kiralarken hiç olmazsa bari bir kaç saatimizi o konuya ayıralım da böyle felaketlerde aşırı bir facia yaşanmasını engellemeye çalışalım. Allah tüm öğrenci kardeşlerimin yardımcısı olsun.

Dünden beri haberlerde izliyorum.TV kanallarının çoğu gündemini Van da ki deprem konusuna ayırmış durumda. Van da olanlar enkazlara yardım etmeye çalışıyorlar. Devlet, Kızılay ve Sivil Savunma Ekipleri dört bir yandan Van da çalışmalarını sürdürüyor. Ekstra acil olarak yardımlar gelemeye devam ediyor. Ayrıca gönüllü kuruluşlarda bu hususa derinden ilgi gösteriyorlar. Özellikle kargo şirketleri de oraya ücretsiz taşıma hizmeti yapıyorlar. Edindiğim bilgiye göre Mng Kargo ile birlikte PTT Kargo, Aras Kargo ve Yurtiçi Kargo da ücretsiz gönderi yapıyormuş. Adres:Van Merkez Belediye Garajı Kriz Masası. Yardım etmek isteyenler bir battaniye, bir ısıtıcı vs. tarzı bir şeyler göndermek isterlerse hiç olmazsa buraları kullanarak ücretsiz gönderebilirler. Veya maddi olarak yardım etmek isteyenler olursa da ister SMS ister banka hesapları yoluyla da yardım edebileceklerdir.
Son sözlerimi söylerken Deprem bölgesinde Allah korusun yine Gölcük depreminde olduğu gibi yağmacılar vb. olaylar olabilir bunlara karşı da orada olan vatandaşlarımız inş. duyarlı olurlar. Ayrıca; Allah korusun diyerek cümleme başlayayım da, o bölgede oluşabilecek herhangi bir provokasyona da gelmeyelim. Lütfen tüm vatandaşlarımız duyarlı olsun.

Depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah Rahmet Eylesin diyorum. Yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralı olan vatandaşlarımıza da geçmiş olsun diyorum.

Allah’tan bizi bu türlü felaketlerden korumasını niyaz ediyorum.

Leave a Reply