Sitenize Giren Virüslerden Kurtulun 4

Virüs Merhaba arkadaşlar bu yazımda sitemize giren virüslerden nasıl kurtulabileceğimi sizlerle paylaşacağım. Belki sizlerin daha önce başınıza gelmiş veya da daha bu virüs de neymiş ya, hostumuza da mı virüs bulaşırmış ya diyenlerde olabilir. Ama gerekli güvenlik önlemleri alınmadığı takdirde virüs bu adres sormuyor hepsine bulaşıyor…Bu virüsler nelerdir dersek… İlk başta iframe, ve bunların yanında en çok .ru uzantılı olarak script olarak bulaşan rus virüsleri

 1. İlk olarak FTP şifrenizi değiştirin.
 2. Dosya aktarımı için kullandığınız programlar eğer ki CRACK’li programlar ise mutlaka bunları kaldırın. Bazen ücretsiz olan FileZilla bile kullanan site sahipleri bile sorun yaşarken CRACK’li Q-FTP programlarını kesinlikle kullanmayın.
 3. Dosya aktarımı için benim sizler için seçtiğim güvenli dediğim WinSCP programını kullanmanızı tavsiye ederim.
 4. WinSCP programını indirerek, bilgisayarınıza kurduktan sonra hosta bağlanmak için programı açın ve bilgilerinizi giridikten sonra alttaki kutucuktan FTP’yi seçerek hostunuza güvenli bir şekilde bağlanabilirsiniz.
 5. Bilgisayarınızda da virüs olma ihtimali ile bilgisayarınızı birden fazla virüs tarayıcısı ile taratınız. Eğer ki sitenize Google Chorome tarayıcısı ile girdiğiniz bu site güvensiz diyor ve herhangi bir siteden virüs aldığına dair kaynak gösteriyorsa veya ESET virüs programı yüklü bir bilgisayardan girdiğinizde Trojan uyarısı veriyorsa sitenizde virüs bulunduğu kesindir.
 6. Şimdi hosta girmeden önce bilgisayarımızı temizce taratalım.Kullanacağınız virüs programları şunlar olmalıdır.
 7. ESED (Trojan’a karşı en güçlü), SpyWare Doctor, Avira, Kaspersky…
 8. Şimdi WinSCP programı ile hostunuza bağlanın ve sitenizdeki tüm dosylarınızı bilgisayarınıza indirin. İndirdiğiniz dosyalarında yedeğini alın. Bilgisayarınıza yani iki tane kopyası olsun. Biz bunların biri üzerinde çalışalım… Ne olur ne olmaz diye…
 9. Bu dosyalarıda virüs taramasından geçiriniz.
 10. Şimdi de içerinse Script tarzında virüs var mı diye bakacağız. Genelde bu virüsler .js, index, admin, header, (.php,.asp) sayfalarına bulaşır fakat siz tüm dosylarınıza da bakınız.
 11. İnternetten Advanced Find and Replace (AFR) programını indirin. (Script virüslerini bu program ile kontrol edeceğiz.)
 12. Programı kurduktan sonra programı açınız ve yukarıda klasör yolunu seçiniz. (Site dosyalarınızı indirdiğiniz klasörü seçiniz.)
 13. Programdaki Find kısmına ilk olarak iframe yazın ve aratın eğer bulursa alt kısımda bulduğu adedi ve dosyaların isimleri liste şeklinde gelecektir. Dosyaya bir kere tıkladığınızda kodun bulunduğu satır da bir alt metin kutusunda belirecektir. O dosyayı açarak o kod satırını siliniz. Böylelikle iframe virüsünü silmiş olursunuz.
 14. Diğer virüs olan ve en çok bulaşan Rus virüsleri. Bunlar tek bir virüs değildir. Ve bir çok çeşidi vardır ve genelde Trojan türüne girerler. Genelde .js, index, admin, header, (.php,.asp) sayfalarında en alta script tagı arasına virüslü dosyanın bulunduğu script dosyanın yolunu bildirere dosyamıza virüsü yükler.
 15. Bu virüsten kurtulmak içinde aynı şekilde Advanced Find and Replace programını açalım. Find kısmına .ru yazarak gelen satırları yine aynı şekilde temizleyerek bu virüsten de kurtulabiliriz.
 16. Arkadaşlar AFR programı ile virüsü ararken özellikle .js uzantılı yani javascript dosyalarınıza bakmayı unutmayınız.
 17. Bu adımları sırasıyla yaptıktan sonra temizlenmiş dosyalarımızı hostunuza WinSCP adlı programla gönül rahatlığıyla yükleyiniz.
 18. Şimdi de Google Chorome tarayıcısı ile sitenize girdiğinizde herhangi bir uyarı vermiyorsa sitenizden virüs silinmiştir demektir. Derin bir ohhhh çekebilirsiniz.

Eğer hala sorunlar devam ediyorsa host yetkilinizle görüşmenizde fayda vardır.
Yorumlarınız ve görüşlerinizi bildirmeniz en büyük katkıyı sağlayacaktır.

4 thoughts on “Sitenize Giren Virüslerden Kurtulun

 1. Reply ümmühan Tem 21,2011 17:24

  bilgiler için teşekkürler

 2. Reply ilhami Şub 21,2012 09:16

  Çok teşekkür ederim, dediğiniz adımları uyguladım, birçok dosyada buldum sildim. İnşallah birdaha bulaşmaz. Yalnız WinSCP programı 15 dk yaklaşmıştı, programdan atıyor bi 3-4 dk sonra tekrar girebiliyorum, ayarını bulamadım ama hallettim sonunda. Emeklerin için teşekkür ederim.

 3. Reply Mümin Köykıran Nis 8,2012 00:35

  Benim Başımada Gelmişti Bir Kere Wp Olduğu İçin Dosyların Yeni Yükledim Sorun Düzeldi Ama Birdaha Olursa Bunları Uygulayacam
  Yazı İçinde Teşekkürler 🙂

 4. Pingback: Wordpress htaccess Hack Çözümü | internetten kazanma dersleri

Leave a Reply