Php ve Phpmyadmin ile Çalışırken Türkçe Karakter Sorunu

Php ve Phpmyadmin ile çalışırken bazen Türkçe karakterlerde sıkıntı yaşıyoruz. Bu durumda yaşamış olduğum bir sorun ve bu soruna getirdiğim çözümü size anlatacağım.
Php ile veritabanına bağlandğınız dosyayı açın ve altına yani bağlandıktan sonraki satıra şu kodları yerleştirin. Tabiki latin5 ise veritabanı ayarınız ona göre latin5 kullanın. Bunu phpmyadmin’den görebilirsiniz. Eğer utf-8 ise sizde utf-8 ve utf8_general_ci yapamalısınız. Bu şekilde ayarlamaları kendinize göre yapınız.

mysql_query("SET NAMES 'latin5'"); 
mysql_query("SET CHARACTER SET latin5"); 
mysql_query("SET COLLATION_CONNECTION = 'latin5_turkish_ci'");

Hasan Huseyin İŞLER hakkında

Lise yıllarında programlama ile tanışan ve Q-Basic, Pascal, C başlangıç seviyesinde öğrenenir. Üniversite de TEF-BSÖ okurken diğer dillerin yanı sıra PHP'de kendini geliştirmeye devam ederek bunların yanında CSS, JS ve Wordpress sistemiyle ilgilenir. www.phpsorunu.com'un da yöneticisi ve yazarlarındandır.
Bu yazı Php kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>