PHP ve MySQL İle Bağlantı Kurmak 2

Şu ana kadar aslında aşağıda yazdığım satırları bir çok örnekte kullandık ve kısaca neler olduklarından bahsettik şimdi ise bu komutları şöyle bir gözden geçirelim ve ne işe yaradıklarına bakalım.


[ad#orta]

mysql_connect("localhost","kullanici_adi","sifre");

MySQL’e bağlanmamız için bu komutu kullanıyoruz.Bu komutun içerisine ilk olarak serverimizin adresini, ikinci olarak MySQL’in kullanıcı adını ve son olarakda şifremizi giriyoruz.Eğer PHP, MySQL’e bağlanamazsa PHP hata veririse sizin için iyi olacaktır bunuda şöyle yaparız.

mysql_connect("localhost","kullanici_adi","sifre") or die ("MySQL veritabanına bağlanamadım");

PHP’yi MySQL veritabanına bu komutla bağladık.Şimdi sıra geldi PHP’nin hangi veritabanının içeriside işlem yapacağını belirlemeye.Bunuda şu komut gerşekleştiriyor.

mysql_select_db("veritabanının_adı") or die ("MySQL'de veritabanını bulamadım");

Burada gördüğünüz gibi PHP ile MySQL’e bağlantı gerçekleştiriyoruz.Eğer PHP, MySQL’e bağlantı gerçekleşmezse bu komutlar hata verecek ve dolayısıyla sizinde nerede hata yaptığınızı anlama şansınız doğacaktır.PHP, MySQL’den veri çekemesi veya veri göndermesi için ilk önce MySQL’e sorgu göndermesi gerekir.Yani MySQL’e ne yapacağını bildirmesi gerekir.Bu işide mysql_query() komutu gerçekleştirir.

mysql_query("INSET INTO liste (ad,soyad,username,sifre,mail) VALUES ('ilker','Mete','rize','123456','mail@mail.com')");

Yani burada biz önceden oluşturmuş olduğumuz liste veritabanına veri girişi sağlayacağımızı bildiriyoruz.Bu komutu bir değişkene atadığımızda basit bir if deyimi ile MySQL’imize verilerimizi gireriz.Şimdi bunu örneğer dökersek.

<?
mysql_connect("localhost","root") or die ("MySQL'e bağlanamadım");
mysql_select_db("deneme2") or die ("MySQL'de veritabanını bulamadım");
$veri=mysql_query("INSERT INTO liste (ad,soyad,username,sifre,mail) VALUES ('ilker','Mete','rize','123456','mail@mail.com')");
if ($veri){
print "Veriler MySQL'e kaydedildi.";
}else{
print "Bir hata olduğundan veriler kaydedilemedi.";
}
?>

Burada basit bir veri girişi yaptık.Burada size bir ödev vereyim ve burada yapmış olduğumuz verileri girişindeki verilerin yerlerine değişken koyup bir form aracılığıyla MySQL’e her seferinde değişik veriler girmeye çalışın.Daha sonra form işlemlerini kullanarak formu eksik doldurulduğunda uyarı verin.

2 thoughts on “PHP ve MySQL İle Bağlantı Kurmak

  1. Reply irfan Çelik Oca 15,2011 00:28

    iyi akşamlar. veritabanına veri eklemeyi başardım . fakat benim şöyle bir sorunum var. phpbb3 foruma konu açacak bir sistem oluşturmak istiyorum. bunu başarabilir miyim. yolu yöntemi var mıdır. yardımcı olurmusunuz.

    joomla siteme eklediğim haberler otomatik olarak forumda da konu olarak açılsın istiyorum.

  2. Reply Hasan Huseyin İŞLE Oca 16,2011 01:44

    Scriptin içerisinde konu ekleme fonksiyonunu inceleyip yeni açılan haberi buraya eklettirrirseniz olur scripte bir bakmanız lazım…

Leave a Reply