Php & Mysql Bağlantısı İle Verileri Şartlara Göre Güncelleme

Php ile Mysql bağlayarak verileri istediğimiz şartlara göre güncelemeleri nasıl yaparız diye kısa ve kolay bir ders anlatımı olması dileklerimle…

Herkese merhaba. İkinci dersimle karşınızdayım :)

Eğer nasıl veri güncellemesi yapılır bilmiyorsanız bu makale ağır gelebilir. Çünkü değişik bir mantığı var. Hemen başlayalım:

Bildiğiniz gibi veri güncellemesi….


[ad#orta]

 UPDATE

sorgusu ile başlar. Böylece veri tekrar girilmez ve eskisiyle değiştirilir. Aslında insert intro ile birbirine çok benzer. Çünkü tek bir yazı bütün sorgu kavramını etkiler.
Hemen örnek vereyim:

 UPDATE tablo SET adi='$yeniadi' WHERE id='$eskiadi'

bu bizim bildiğimiz update sorgusu. Fakat burada sadece eskiveri değiştirilir. Yanlız biz üyelik şifre değiştirme sistemi yazıyorsak bu kod işe yaramaz. Çünkü bir sürü üye olacak ve buna bağlı olarakda sütun sayısı artacak. İşte burada bize şart a göre update gerekir.

Diyelim ki kişinin kullanıcı adı $kullaniciadi değişkeni üzerinde dolaştırılıyor.
İşte geriside bunun kadar basit:

 UPDATE uyelik SET sifre='$yenisifre' WHERE nick='$kullaniciadi'

işte bu kod ile kullanıcı adına göre şifre değiştirme işlemi yaptık. Diyelim kullanıcı adı federal ve yeni şifre 1234. Bu sorgu da sütunlar arasında federal isimli kısmı bulup şifre bölümünü 1234 olarak değiştiriyor.

Hasan Huseyin İŞLER hakkında

Lise yıllarında programlama ile tanışan ve Q-Basic, Pascal, C başlangıç seviyesinde öğrenenir. Üniversite de TEF-BSÖ okurken diğer dillerin yanı sıra PHP'de kendini geliştirmeye devam ederek bunların yanında CSS, JS ve Wordpress sistemiyle ilgilenir. www.phpsorunu.com'un da yöneticisi ve yazarlarındandır.
Bu yazı Php kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Php & Mysql Bağlantısı İle Verileri Şartlara Göre Güncelleme için 1 cevap

  1. safak saracoglu der ki:

    çok teşekkürler mükemmel bilgi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>