PHP ile Nesne Yönelimli Programlama – 1

PHP dili de nesne yönelimli programlayı desteklemektedir. Uygulamalarımızda nesneleri kullanmak kod yazmayı daha düzenli hale getirir ve daha kısa kodlar yazmamıza olanak sağlar. İlk olarak biraz sizlere karışık gelse de konuları özümlemeye çalışırsanız asıl faydasını görmeye başlayacaksınız ve uygulamalarınızda classları kullanmaya başlıyacaksınız.

[ad#orta]

Dersleri adım adım ve basitten karmaşığa doğru, kodları ve dersleri kısa tutarak sizlerin sıkılmadan dersleri takip etmenizi sağlamaya çalışacağım.

Class nedir?

Öncelikle class’ın ne olduğunu bilmekle işe başlamalıyız. Class kodlarada daha iyi özellikler katmak ve daha kazançlı, başarılı kodlamalar elde etmek için kulanılan bir yapıdır.

Class nasıl kullanılır?

Her sınıf Class kelimesi ile başlar. Sonrasında class’ın adı ve süslü parantezler içerisine ilgili kodların yazılmasıyla devam eder. Sınıfın adı alt çizgi veya bir harfle başlamalıdır. İçerisinde sayılar ve harfler içerebilir. Örnek bir uygulama gerçekleştirecek olursak.

<?php
class SinifAdi{
  // tanimlamalar
  public $deger= 'icerik';
 
  // fonksiyon tanımı
  public function FonkAdi() {
    echo $this--->deger;
  }
  $veri = new SinifAdi(); // Sınıf alma işlemi
  $veri->FonkAdi(); //Sınıfın içerisindeki fonksiyona erişme
}
?>

Yukarıda basit bir class kullanımı görülmektedir. Ekran çıktısı olarak da $deger değişkenin içindeki değer ekrana yazıdırılır. Ekranda gösterilen değer:
icerik
yukarıda gösterilmektedir.
Basit olarak ilk dersimiz sona ermiştir. Daha sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Hasan Huseyin İŞLER hakkında

Lise yıllarında programlama ile tanışan ve Q-Basic, Pascal, C başlangıç seviyesinde öğrenenir. Üniversite de TEF-BSÖ okurken diğer dillerin yanı sıra PHP'de kendini geliştirmeye devam ederek bunların yanında CSS, JS ve Wordpress sistemiyle ilgilenir. www.phpsorunu.com'un da yöneticisi ve yazarlarındandır.
Bu yazı Php kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

PHP ile Nesne Yönelimli Programlama – 1 için 3 cevap

 1. Alper der ki:

  }
  $veri = new SinifAdi(); // Sınıf alma işlemi
  $veri->FonkAdi(); //Sınıfın içerisindeki fonksiyona erişme
  }

  yerine

  $veri = new SinifAdi(); // Sınıf alma işlemi
  $veri->FonkAdi(); //Sınıfın içerisindeki fonksiyona erişme

  satırlarını clasın dışına almamız gerekiyorki hata almayalım. Burda tamamen gözden kaçma durumu var biliyorum ancak derslerini takip eden arkadaşlar hata aldıklarında dersin başında sıkılsın gitsin istemeyiz :)

 2. Alper der ki:

  İlginize ve yaklaşımınıza ben teşekkür ederim.
  Derslerinizi de yakından takip etmekteyim. Her bir satır için yaptığınız açıklamalı anlatımlar ile çok başarılı olacağınızı ve dersleri takip edenlerin işini fazlasıyla göreceğini de iletmek isterim. Başarılarınızın devamını dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>