PHP İle Mail Gönderme ve Mail Fonsiyonunun Özellikleri

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda daha önceden yaptığımız php ile mail gönderme kodlarının nasıl çalıştığını ve mail gönderirken daha neler ekleyebileceğimiz ve bunun örneğini yapmayı göreceğiz.
Mail göndermek için kullanacağımız tek komut mail(); komutudur.Basit olarak mail göndermek için şu şekilde bir komut verilir.


[ad#orta]

mail ("gönderilecek_kişinin_mail_adresi","Konu","Mesaj");

Burada ilk tırnak işaretleri içerisine maili göndereceğimiz kişinin mail adresini giriyoruz.Sonra ikinci tırnak işaretleri içerisinede gönderilecek olan mailin konu kısmında yazılmasını istediğimzi yazıyı, üçüncü tırnak işaretleri içerisine de mesajımızı yaıyoruz.
Bu şekliyle bir mail gönderdiğinizde gönderilen kişiye serverdan varsayılan bir mail adresinden mail atılır.Ama siz mail göndereceğiniz kişiye sizin mail adresinizden mail atılmasını istiyorsanız üç adet olarak kullandığımız tırnak işaretleri içerisine bir dörtüncüyü koyarız.Bu buna benzer işlemlerin bir sıralanışını altta verdik.

From (Mailin kimden geldiğini gösterir)
Reply-to (Cevabın yollanacağı adres)
Cc (Karbon kopya)
Bc (Göndereceğiniz mailde mail adresinizi gizler)
$mail_adresim="adresim@adres.com";
$gonderilecek_adres="aspetonline@veezy.com";
$konu="Mail gönderme Denemesi";
$mesaj="Bu bizim ilk mail gönderme denemesidir.
Eğer gitti ise ne mutlu bize";
$ek="Reply-To: cevap_adresi@adres.com";
mail($gonderilecek_adres, $konu, $mesaj, $ek) or die ("Mail gönderilemedi");

Burada gördüğünüz gibi mail fonksiyonlarını değişkenlerde sıralıyoruz.Sonra mail fonksiyonun içerisine yerleştiriyoruz.Biz burada bir tane ek değişkeni kullandık.Biz ek değişkeninde Reply-To komutunu girdik.Bu mail gönderildiğinde kullanıcı cevapla dediğinde ek değişkeninde girilen maile cevabı gidecektir.
İstenildiğinde maili şekillendirmekte mümkündür.Mesela mailimizi bir metin gibi değilde HTML kullanarak şekiller, resimler gibi etkenleride bütünleşik olarak göndermeniz mümkün bunun içinde mail fonksiyonun içerisine 4. değişkene şu komutu eklemeniz gerekir.

$ek="Content-Type: text/html; charset=iso-8859-9";

Herkese başarılar

Leave a Reply