Php ile Kelimeleri (String) Bölmek,Parçalamak

Php ile elimizde olan bir stringi yani cümleyi kelimelere ayırmak veya belirli karakterden sonrakini almak istiyorsak ne yapmalıyız. Bu karakterleri nasıl parçalarız. Muhakkak bu tarz şeyler yapmak gerekecektir kod yazarken. Şimdi sizinle bir örnek yapalım.
Cümlemiz şu olsun :
Bu bir deneme basliktir.

[ad#orta]

Yukarıdaki cümlemizi parçalamak için boşluk karakterini ve php’deki explode komutunu kullanacağız.
Şimdi kodlarımızı yazalım.

<?php
$cumle = "Bu bir deneme basliktir.";
$kelime = explode(" ", $cumle);
echo $kelime[0]."<br>";
echo $kelime[1]."<br>";
echo $kelime[2]."<br>";
echo $kelime[4]."<br>";
?>

Yukarıdaki kodumuzda explode ile ” ” boşluk karakterlerini gördükçe o karaktere kadar aldıklarını bir diziye atıyor. Dizimizin adı $kelime ‘dir. Ve aldıklarını ekrana yazırıyoruz. Sizde isterseniz boşluk yerine nokta karakteri veya bir kelime vb. gibi çeşitlemeler yaparak kullanımını zenginleştirebilirsiniz.
Tüm kodlarınızda en iyi kodlarınızı yazmanız dileklerimle. phpsorunu.com

Hasan Huseyin İŞLER hakkında

Lise yıllarında programlama ile tanışan ve Q-Basic, Pascal, C başlangıç seviyesinde öğrenenir. Üniversite de TEF-BSÖ okurken diğer dillerin yanı sıra PHP'de kendini geliştirmeye devam ederek bunların yanında CSS, JS ve Wordpress sistemiyle ilgilenir. www.phpsorunu.com'un da yöneticisi ve yazarlarındandır.
Bu yazı Php kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>