Php İle Dinamik RSS Sayfası Oluşturmak 7

Php ile artık sayfalarınızı nasıl dinamik yapıyorsanız rss’lerinizi de dinamik yapabilirsiniz. Bunun için kodlarımı sizinle paylaşmam yeterli olacaktır. Zaten çoğu şeyler hazır bir kaç yeri değiştirdiğinizde işlem tamam olacaktır.

ayar.php ile veritabanına bağlanıyoruz.
tablo yerine içerik tablomuzun adını yazıyoruz.

<?php
include 'ayar.php'
header("Content-type: text/xml\n\n");
 
echo "<?xml version=\"1.0\" encoding=\"UTF-8\"?>
<rss version=\"2.0\">
<channel>
<title>phpsorunu.com RSS</title>
<link>http://www.phpsorunu.com/</link>
<description>PhpSorunu RSS Beslemesi</description>
<language>tr-tr</language>
<webMaster>info@phpsorunu.com.</webMaster>";
 
$rssSql = mysql_query("SELECT * FROM tablo order by id desc limit 20");
while($rss = mysql_fetch_assoc($rssSql)) {
 
echo "
<item>
<title>$rss[başlik]</title>
<link>$rss[link]</link>
<pubDate>$rss[tarih]</pubDate>
<description>$rss[içerik]</description>
<category>$rss[kategori]</category>
</item>
";
}
 
echo "
</channel>
</rss>";
?>
 
?>

Örneğimizde önemli bölümlere deyineyim. SQL bağlantısı yaptığımızı görüyorsunuz. Ana dizinizime ayar.php dosyası atarak içine database bilgilerini girip, bağlayınız. Ya da kodu editleyerek sql bağlantı ayarlarınızı yazdığı dosyayı hedef gösteriniz. (includes/baglan.php gibi)
Sonrasında dikket etmemiz en önemli hususlardan biri ise ikinci satırda yeralan kodumuz.

header(“Content-type: text/xml\n\n”);

Header fonksiyonu ile PHP dosyamızın bir xml olduğunu sunucuya bildiriyoruz. Aslında kilit kod budur aksi taktirde RSS reader ve tarayıcınız PHP dosyası olduğunu kabul eder ve RSS çalışmaz.

SELECT * FROM tablo order by id desc limit 20 bölümü ise databasenin hangi tablosundan kaç veri çekileceğini soruyor. Küçük harflerle tablo yazan alanı editleyerek tablonuzun adını yazınız.
Kodlarımız bu kadardır hayırlı kullanımlar.

7 thoughts on “Php İle Dinamik RSS Sayfası Oluşturmak

 1. Reply Omar Ara 4,2012 11:06

  Peki php ile benzer yazılar nasıl yapabiliriz. sitenizde biraz dolaştım ama bulamadım. varsa url verebilirmisiniz. sql deki title sütununa göre benzer yazılar eklentisi yapmak istiyorum. oluşturma tarihine göre sıranabilir olamalı. nasıl yapabilriz.

  • Reply hsnhsynisler Ara 4,2012 11:56

   Etiketlere göer benzer yazılar yapabilirsiniz. Daha önce bu konuda yapılmış bir çok eklenti mevcut onları indirip incelemenizi tavsiye ederim.

 2. Reply Omar Ara 4,2012 14:44

  Evet araştırırken rastladım fakat benim isteğime cevap vermiyorlar. Başlığı baz alsın istiyorum. maalesef sitemde etiketleme sistemi yok.

  • Reply hsnhsynisler Ara 4,2012 14:47

   Başlık işinden yola çıkmak çok çetrefilli olur senin için, neden dersen başlıktaki kelimeleri tek tek parçalayıp sitedi tüm yazıların başlıklarında var mı benzerleri diye kontrol ettirip ona göre yapman gerekir. Yapmak istiyorsan bu yoldan yap illa başlık diyorsan.

 3. Reply erkan Tem 15,2013 13:08

  ben veritabanından çektiğim bir veriyi bir butona basarak tekrar başka bir veritabanına eklemek istiyorum.ne yapmam gerekli

  • Reply Hasan Huseyin İŞLER Tem 16,2013 00:30

   Veri tabanından çektiğin verileri normal insert komutu ile ekler gibi başka bir veritabanı baglantısı acarak o kodların bulunduğu sayfayı veya fonksiyonu cagırarak o şekilde yapabilirsin normal kod yazmadan hiç bir farkı yok. Ha buton ha link aynı şekilde yaparsın.

Leave a Reply