PHP, HTML ve Türkçe Karakter Sorunu-Problemi ve Çözümleri – 2

Eğer ki php ve veritabanını kullanarak bir scriptimiz var ve Türkçe kararterler de kaydederken ve çekerken sorunlar yaşıyorsak neler yapmamız gerekir onların üzerinde duracağız.
Türkçe desteği olan bir veritabanımız var ise veritabanımızın karakter setini phpmyadmin kısmından latin5_turkis_ci olarak ayarlamalıyız.

[ad#orta]

Sorun hala devam ediyorsa tablolarında kendine göre kararter seti olur bunlarıda işlemler kısmından aynı şekilde latin5_turkis_ci olarak ayarlamalıyız.

Sorunla hala devam ediyorsa daha bunun için çözümler aramaya devam etmeliyiz. Ve aşağıdaki kodları ilgili sayfalara eklemeliyiz.

Sayfamızın en başına

<?php
header ("Content-Type: text/html; charset=iso-8859-9");
?>

kodunu eklemeliyiz.

Sorunumuz hala devam ediyorsa hotsa bağlanırken baglanti.php veya hangi sayfayı kullanıyorsanız siz o bağlantının altına yani veritabanına bağlandıktan sonraki hemen alt satıra aşağıdaki kodlardan birini ekleyerek deneyiniz.

Bu kodu eklediğiniz de büyük ihtimallere sorun düzelmiş olacaktır.

mysql_query("SET NAMES 'latin5'");

İkinci kod…

mysql_query("SET CHARACTER SET latin5");

Üçüncü kod…

mysql_query("SET COLLATION_CONNECTION = 'latin5_turkish_ci'");

Bu kodlarımızı eklediğimizde ve phpmyadmin kısımından da gerekli yerleri değiştirdiğimizde büyük ihtimal ile sorunlarınız çözülmüş olacaktır.

Sorunun çözüldüğünden emin olmak için veritabanına yeni veriler girerek kontrol etmeniz en sağlıklı olacaktır.

Eğer ki sorunlarıza isterseniz utf-8 karakter setlerini de kullanarak deneyebilirsiniz. Bütün heryer utf-8 olursa sorunlarınıza bu şekilde bir çözüm de olabilir. Dediğim gibi bu sorunun tek bir çözümü yoktur. Veritabanı ve sizin kodlarınız uyum içinde çalışmasına bağlıdır.

Hasan Huseyin İŞLER hakkında

Lise yıllarında programlama ile tanışan ve Q-Basic, Pascal, C başlangıç seviyesinde öğrenenir. Üniversite de TEF-BSÖ okurken diğer dillerin yanı sıra PHP'de kendini geliştirmeye devam ederek bunların yanında CSS, JS ve Wordpress sistemiyle ilgilenir. www.phpsorunu.com'un da yöneticisi ve yazarlarındandır.
Bu yazı HTML, Php kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>