PHP HTML ve Türkçe Karakter Sorunu-Problemi ve Çözümleri – 1

Merhaba arkadaşlar biz webmasterlar olarak en çok karşılaştığımız sorunlar sitelerimizdeki Türkçe karakterlerin sorunlu olarak gözükmesidir. Bunların birden fazla sebebi olabiliyor ve bizde onlara göre çözümler üretmeye çalışacağız.
Arkaşdalar ilk çözüm olarak saymamızın meta kısmında dilimizin Türkçe desteği olan iso-8859-9 ayarını yapmalıyız. Aşağıdaki kodlar sayfanın en üstündeki tagları arasına yazılacaktır.


[ad#orta]

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/HTML; charset= iso-8859-9" />

Eğer sizin sayfalarınız İngilizce düzene göre ise siz bu kodu şu şekilde yazıp da deneyebilirsiniz.

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/HTML; charset=utf-8" />

Arkadaşlar bu kodları yazarken dikkat etmeniz gereken nokta karakter setini değiştirince düzenleyicimizde de aynı zamanlı olarak Türkçe karakterler html kodlarına dönebilir. Bu yüzden onları öyle bir sorunla karşılarsanız deneme olarak birkaç karakteri düzeltip tarayıcınızda sorun düzelmiş ise o yöntem sizin çözümünüzdür demektir. Her zaman bu gözden kaçan bir noktadır. Lütfen bu konuya dikkat edelim.

Hasan Huseyin İŞLER hakkında

Lise yıllarında programlama ile tanışan ve Q-Basic, Pascal, C başlangıç seviyesinde öğrenenir. Üniversite de TEF-BSÖ okurken diğer dillerin yanı sıra PHP'de kendini geliştirmeye devam ederek bunların yanında CSS, JS ve Wordpress sistemiyle ilgilenir. www.phpsorunu.com'un da yöneticisi ve yazarlarındandır.
Bu yazı HTML, Php kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

PHP HTML ve Türkçe Karakter Sorunu-Problemi ve Çözümleri – 1 için 1 cevap

  1. Geri izleme: PHP & HTML Türkçe Karakter Sorunu | Murat Aktaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>