Php Nedir, Php ile Ne Yapılır? 1

Php Nedir, Php ile Ne Yapılır?
Php Nedir? Php nedir dersek,ilk olarak açılımından başlamamız gerekir. Eskiden açılımı “Personal Home Page” yani Kişisel Anasayfa iken günümüzde gelişmesi ve daha iyi anlam kazanması ile “PHP: Hypertext Preprocessor” yani yüksek Yazı işlemcisi haline gelmiştir.

Php ile Sonsuz Kategori Uygulaması 2

Php ile Sonsuz Kategori Uygulaması
Programlama ile uğraşanlar bilirler, bu işe yeni başladığınız sıralarda ilk önce normal yolla kategorilendirme yaparsınız. Sonrasında alt kategorilere de ihtiyaç duyarsınız. Hatta daha da gelişmeye devam edince sınısız, sonsuz kategori veya menü uygulamaları yapmak isterseniz. İşte tam burada genelde çok sıkıntılar yaşanıyor. Sizler için hazırlanan sorununuza çözüm olacak kodları paylaşmaya karar verdik. Artık kolayca sonsuz ...

Php ile Kelimeleri (String) Bölmek,Parçalamak

Php ile Kelimeleri (String) Bölmek,Parçalamak
Php ile elimizde olan bir stringi yani cümleyi kelimelere ayırmak veya belirli karakterden sonrakini almak istiyorsak ne yapmalıyız. Bu karakterleri nasıl parçalarız. Muhakkak bu tarz şeyler yapmak gerekecektir kod yazarken. Şimdi sizinle bir örnek yapalım. Cümlemiz şu olsun : Bu bir deneme basliktir.

Php ve Mysql ile Veritabanından Rastgele (Random) Veri Çekmek

Php ve Mysql ile Veritabanından Rastgele (Random) Veri Çekmek
Veritabanımızda tablomuz adında bir tablo olduğunu ve içinde de veri adlı bir alanımız olduğunu varsayalım ve kodlarımızı aşağıdaki gibi yazalım. Gerekli açıklamalar kodlarımızda mevcuttur.

Veritabanındaki Aynı Olan Kayıtları Bir Defa Göstermek

Veritabanındaki Aynı Olan Kayıtları Bir Defa Göstermek
Veritabanındaki kayıtlarımız bazen birden fazla olarak tekrar edebilir. Örneğin isimler diye bir tablomuz olsun ve içerisindeki kayıt şu şekilde olsun.

Statusbar (Durum Çubuğu)’da Tarih ve Saat Gösterme

Statusbar (Durum Çubuğu)'da Tarih ve Saat Gösterme
Statusbar (Durum Çubuğu)’da Tarih ve Saat Gösterme olayını yapmak istersek Javascript kodlarından faydalanmamız gerekecektir. body tagının onload olayına şu kodu yazdğımızda yani kodlardaki ilk satır gibi (onLoad=”runClock()” ) body tagımızı düzeltirsek ve script kodlarımızı eklersek istediğimizi elde edeceğiz.