Kategori arşivi: Php

PHP ile ilgili yazılmış ders anlatımı içeren makaleler ve eğitici yazılar

Php Nedir, Php ile Ne Yapılır?

Php Nedir? Php nedir dersek,ilk olarak açılımından başlamamız gerekir. Eskiden açılımı “Personal Home Page” yani Kişisel Anasayfa iken günümüzde gelişmesi ve daha iyi anlam kazanması ile “PHP: Hypertext Preprocessor” yani yüksek Yazı işlemcisi haline gelmiştir.

Php kategorisine gönderildi | 1 yorum

Php ile Sonsuz Kategori Uygulaması

Programlama ile uğraşanlar bilirler, bu işe yeni başladığınız sıralarda ilk önce normal yolla kategorilendirme yaparsınız. Sonrasında alt kategorilere de ihtiyaç duyarsınız. Hatta daha da gelişmeye devam edince sınısız, sonsuz kategori veya menü uygulamaları yapmak isterseniz. İşte tam burada genelde çok … Okumaya devam et

Php kategorisine gönderildi | 2 yorum

Php ile Kelimeleri (String) Bölmek,Parçalamak

Php ile elimizde olan bir stringi yani cümleyi kelimelere ayırmak veya belirli karakterden sonrakini almak istiyorsak ne yapmalıyız. Bu karakterleri nasıl parçalarız. Muhakkak bu tarz şeyler yapmak gerekecektir kod yazarken. Şimdi sizinle bir örnek yapalım. Cümlemiz şu olsun : Bu … Okumaya devam et

Php kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Php ve Mysql ile Veritabanından Rastgele (Random) Veri Çekmek

Veritabanımızda tablomuz adında bir tablo olduğunu ve içinde de veri adlı bir alanımız olduğunu varsayalım ve kodlarımızı aşağıdaki gibi yazalım. Gerekli açıklamalar kodlarımızda mevcuttur.

Php, SQL kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Veritabanındaki Aynı Olan Kayıtları Bir Defa Göstermek

Veritabanındaki kayıtlarımız bazen birden fazla olarak tekrar edebilir. Örneğin isimler diye bir tablomuz olsun ve içerisindeki kayıt şu şekilde olsun.

Php, SQL kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Statusbar (Durum Çubuğu)’da Tarih ve Saat Gösterme

Statusbar (Durum Çubuğu)’da Tarih ve Saat Gösterme olayını yapmak istersek Javascript kodlarından faydalanmamız gerekecektir. body tagının onload olayına şu kodu yazdğımızda yani kodlardaki ilk satır gibi (onLoad=”runClock()” ) body tagımızı düzeltirsek ve script kodlarımızı eklersek istediğimizi elde edeceğiz.

JavaScript, Php kategorisine gönderildi | Yorum bırakın