CSS ile Yatay Açılır Menü Yapımı

Css ile Yatay Açılır Menü

Bu dersimizde de css ile yatay açılır menü yapacağız. Daha önceki dersimizde css ile dikey açılır menü yapmıştık, bu menünün tek farkı sadece dikey olarak değilde aynı menünün yatay olarak açılmasıdır.
Css ile Yatay Açılır Menü
İlk olarak yine aynı şekilde css ile yatay açılır menümüzün html kodlarını oluşturalım. Html kodlarımızı yine öğrendiğimiz gibi body tagları arasına yazıyoruz. Okumaya devam et “CSS ile Yatay Açılır Menü Yapımı”

Html ve Css ile Uygulama Örneği

Web tasarım ve programlama (Anadolu Teknik Lisesi – 11.Sınıf – Bilişim Teknolojileri Bölümü – Web Programlama Alanı) dersinde gösterilmiş olan CSS(style) modülü için genel olarak tüm gördüğümüz derslerin bir içeriği niteliği taşıyan uygulama örneğimizin şekli aşağıdaki resimde görülmektedir.

Uygulamada ulaşılması istenen amaç: Öğrencileri özellikle div mantığını anlaması ve tablo kullanmadan web sayfalarının tasarımını yapabilmesini sağlamaktır. Bunun yanı sıra CSS özellikleri örnek uygulamalarda kullanarak pekiştirmelerini sağlamaktır. Okumaya devam et “Html ve Css ile Uygulama Örneği”

Html Butona Link Vermek

Submit ButtonHtml bir kodlama yaparken bazen formlarımızda butonlarada link vermek isteyebiliriz. Bunun için ben 2 yöntem kullanıyorum.
İlk olarak butona normalde HTML olarak nasıl link veriyorsak aynen o şekilde de butona link vereceğiz.

<a href="http://www.phpsorunu.com"><input type="button" name="button2" id="button2" value="Button" /></a>

Bu yöntem internet explorer tarayıcılarda bazen sorun çıkarmaktadır.

İkinci olarak da javascript kodlarını kullanarak butonun onclick olayına kodumuzu yazarak gerçekleştireceğiz. Burada kullandığımız location.href koduyla hangi adrese yönlendirmek istiyorsak bu kodumuza o değere atama yaparak sonuca ulaşabiliriz.

<input onclick="location.href='http://www.phpsorunu.com/'" type="button" name="button2" id="button2" value="Button" />

Herkese başarılar…

Üzerine Gelince Değişen Resim – JavaScript RollOver Uygulaması

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda herhangi bir link, button veya normal yazının üzerine gelince olan değişiklikler üzerinde duracağız ve bununla ilgili bir örnek uygulama yapacağız.

Php server üzerinde çalışır sayfa yenilenmeden kendi başına verileri getiremez. Bu yüzden dinamik çalışan JavaScript vardır. JS dili kullanıcılara aktif olarak döner ve sayfaların daha hareketli olmasını sağlar. Kısaca bunlara değindikten sonra örnek uygulamamıza geçebiliriz.
Okumaya devam et “Üzerine Gelince Değişen Resim – JavaScript RollOver Uygulaması”

AJAX ile PHP, HTML Uygulamalarında Türkçe Karakter Sorunu ve Çözümleri

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda en iyilerimizin bile en çok karşılaştığı AJAX uygulamalarında ki Türkçe karakterler yaşadığımız sorunlara çözümler aramaya çalışacağız.
Genelde iki kısımda sorunlar yaşanmaktadır. Bunlardan

1-Html ile AJAX kullanırken yaşanan sorunlar
2-PHP ile AJAX kullanırken yaşanan sorunlardır.

Okumaya devam et “AJAX ile PHP, HTML Uygulamalarında Türkçe Karakter Sorunu ve Çözümleri”