JotForm İle Form Oluşturmak Artık Daha Kolay 7

jotform Bugün internette yeni keşfettiğim bilgiyi tüm net alemine duyurayım dedim. JotForm ile sizlerde web siteleriniz için kolayca formlar oluşturabilirsiniz. İletişim formları, dosya yükleme, anket, yıldız puanlama, derecelendirme vb. formları kolayca oluşturabiliyorsunuz. Formlarınıza güvenlik kodu, e-posta kontrolü, minimum-maksimum karakter sınırlaması, otomatik tamamlama gibi daha bir çok ek özellikler tanımaktadır. Bunları sürükle bırak, ve özelliklerini değiştirme penceresinden kolayca değiştirebiliyorsunuz. Web sitesine erişmek için burayı tıklayabilirsiniz,site türkçedir. Karşınıza ilk olarak bir tanıtım videosu gelecektir fakat video ingilizcedir. Ama yaptıkları gayet basit olduğundan sadece izleme ile anlaşılabilir. Konunun daha iyi özümsenmesi için gelin birlikte bir iletişim formu yapalım…

[ad#orta]

JotFrom İle Adım Adım Form Oluşturma

1. İlk olarak siteyi buradan ziyaret ediyoruz. Karşımıza şöyle bir ekran gelecektir.
jottform acilis ekrani

2.Yukarıdaki ekranı X(çarpı) işaretinden kapadıktan sonra ise site şu şekilde açılmış olacaktır.
jotform site

3. Şimdi form oluşturmaya başlayabiliriz. Yukarıdaki resimde sarı çizgi ile belirtilen yerdeki Başlık alanını boş alana sürükle bırak yapıyoruz. Karşımıza şöyle bir görüntü gelecektir.
başlık

4. Başlık yazısını düzenlemek için o alana tıklayınız ve İletişim Formu olarak değiştiriniz.
iletişim formu başlığı

5. Yazı kutusu alanını da aynı şekilde sürükle bırak yapınız ve alanın adını aynı şekilde tıklayın ve Ad Soyad olarak değiştiriniz.
yazı kutusu

6. E-posta alanınıda aynı şekilde sürükleyin ve adını e-posta yapın. Sonrasında da Metin Alanını sürükle bırak yapın ve adını Mesaj değiştirin.
mesaj alanı

7. Şimdi form elemanlarını ekledik ve bu elemanlara ekstra özellikler kazandıracağız. Yani zorunlu alanları belirleyeceğiz. Bunun için resimdeki ayar dişlisine tıklayın ve açılan yerden zorunluyu seçin.
ayar

8. Aynı şekilde e-posta alanı da yapın ve sonuç resimdeki gibi kırmızı yıldız (*) olmalıdır.
zorunlu

9. Şimdi ise yukarıdaki resimde gösterilen Özellikleri Göster alanına tıklayın. Buradan girilen e-posta adresinin e-posta yazım şekline uygun olup olmadığının kontrolünü yaptırma ayarını ayarlayacağız. Onun için aşağıdaki resimdeki gibi Değer Kontrolü alanını E-posta olarak seçiniz. Daha sonra Ayarları Kapat düğmesini tıklayınız.
zorunlu eposta ayar

10. Formu kaydetmek için sol üst köşedeki Kaydet düğmesine tıklayınız.
kaydet

11. Tıkladıktan sonra size iletişim kutusuna yazılan mesajların hangi e-posta adresine gönderileceğini soracaktır o alanı da aşağıdaki resimde ki gibi kendi adresinizi yazarak doldurunuz ve E-posta Adresimi Kaydet‘e basınız.

12. Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere ilk olarak formu ön izlemek için Ön İzle butonuna tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi pencere gelecektir.
ön izleme

13. Arkasından formu gördükten sonra kaynak kodu almak için de Form Kaynak alanına tıklayınız. Buradaki kodu da iletişim kodunu kullanacağınız ister HTML ister PHP veya vb. sayfaya yapıştırınız.
form kaynak

14. Şu an itibariyle form oluşturuldu tek olarak bir sayfaya yapıştırmak kaldı. Siz de deneme.html adı altında bir html dosyası oluşturun ve kaynak kodunuzu aşağıdaki gibi yapıştırın.
kaynak kod

15. Kaydettiğiniz sayfayı girip çalıştırdığınız şu şekilde görüntüyü almış olmanız gerekecektir.
sonuç

Evet, sanırsam biraz resimli ve uzun bir anlatım oldu. Gayet sade olduğu için herkesin anladığını düşünüyorum. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Siz de kendiniz için formları bu şekilde hazırlayıp daha bir çok ayarları da panelinden yapabilirsiniz. Üye olup formlarınızı da saklayabilirsiniz. Güle güle kullanın şimdiden….

7 thoughts on “JotForm İle Form Oluşturmak Artık Daha Kolay

 1. Reply aşk Ağu 23,2011 06:27

  Bu güzel bilgilendirme için teşekkür ederiz.

 2. Reply sersem Oca 3,2012 18:16

  paylaşım için tşkler

 3. Reply recep Mar 11,2012 01:20

  türkçe karekter sorunu var? ne yapabiliriz

 4. Reply panoramaharem Ara 6,2012 14:41

  Ben jotforma üye oldum fakat oluşturduğum forma düşecek olan mailler benim e-posta adresime geliyor onu nasıl değiştirebilirim ??

  • Reply hsnhsynisler Ara 6,2012 14:46

   Oluşturduğunuz formu ya tekrardan düzenleyin oradaki mail kutusu özelliklerine girin ve mail kısmını değiştirin veya yeniden kayıt olup gitmesini istediğiniz mail adresinizi yazın.

 5. Pingback: JotForm Nedir, JotForm Nasıl Kullanılır?Türkiye'nin İlk Save Game Sitesi - Torrent Download - PC Destek Forumu | Türkiye'nin İlk Save Game Sitesi - Torrent Download - PC Destek Forumu

 6. Pingback: JotForm Nedir, JotForm Nasıl Kullanılır? | teknoloji

Leave a Reply