Güzel Bir Bayramın Ardından

Merhaba güzel blog, bugün itibariyle güzel bayram günlerini de geride bıraktık. Evet güzel bayram günleri. Ben “Nerde o eski bayram günleri!” demiyeceğim. Çünkü insan nasıl geçirmek istiyorsa o şekilde bir bayram geçirebiliyor. Bu sene diğer senelerden farklı olarak bayrama ayrı bir hasret duydum neden bende anlamadım gerçekten. Güzel bir bayram geçirdim diyebilirim.

Bu sene aslında daha güzel bir sene beni bekler diye umut ederken, MEB’in yaptığı çok düşük sayıdaki öğretmen ataması beni ve tüm arkadaşlarımı, ailelerini gerçekten çok etkilediğini tahmin ediyorum. Ya insan düşündükçe sıkılıyor. Koskoca Türkiye’de 118 Bilişim Teknolojileri Öğretmeni alımı yapıyor. İnsaf be MEB ve MEB yanlıları. 42bin ilkokul, 9bin lise varken size şu anda toplam sayısı 11bin olan Bilişim Teknoloji öğretmeni nasıl yetiyor. Yok ücretli öğretmen, yok ek derse başka başka branş hocalarını o derslere sokarken bizlerin hakkını yediğinizi nasıl unutursunuz. Neyse planımı bozanlardan bir tanesi hatta en önemlisi buydu, atanmayı ümit ederken atanamamak. Nasip, hayırlısı diyoruz artık.

[ad#orta]

Türkiye’de bu tür olayların sayısı gün geçtikçe artacağını da tahmin ediyorum. Bu kadar üniversite var.Eeee hangi bölümler var derseniz? Eğitim fakültesi(atama yapılmayan bölüme bile hala öğrenci alımına devam), Fen Edebiyat Fakültesi (gececi,gündüzcü derken bir sürü öğrenci) eee bu vatan evlatları ne yapsın peki? Anası babası 4 sene okutacağız diye zor durumlarda olan da var tabi. Herkes oralarda el bebek gül bebek okumuyor yani. Sonrasında 4 sene sonra okul biter ne atama ne de bir iş. Özele girse belki de asgari ücret 4 sene okuduktan sonra karşılığı bu mu olmalı sizce elbetteki hayır. Baktı böyle olmayacak ya polis oluyor ya uzman çavuş seçenek çok demi :). Herkes ister okuduğu bölümün işini yapmayı ama imkanlar el vermiyor, hayat zorlaşıyor daha nece laf.

KPSS’ye bişey demiyorum, tamam. Elbetteki bu kadar öğretmeni seçecek bir sınav olmalı. Ama bir insan %85’a yakın başarı gösterip atanamıyorsa bu büyük sıkıntı. İnş. bununla ilgili çözümler getirilir, önlemler alınır. Neyse tüm öğretmen adayı arkadaşlarımın şimdiden Allah yardımcısı olsun diyorum.

Bugün birazcık dert yandık be. Aslında güzel bir bayramın arkasından hiç yakışmıyor bu olanlar ama yine hayırlısı.

Leave a Reply