Geri Bildirim (Trackback) Nedir? Nasıl Kullanılır? 3

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda aslında benim kafama takılan bir sorunun üzerinde biraz çalışıp bir kaç bilgi edindim ve bunun üzerine bir yazı yazmamın gerekli olduğunu düşündüm.

Aklıma takılan konu başlıktan da anlaşılacağı gibi geri bildirimin ne olduğu ve nasıl bir işleyiş içinde olduğunu merak ettim. Biraz araştırdım ve konuyla ilgili açıklamaları buldum ve buna bende bir ilava yaparak nasıl biz bunu WordPress sitelerimizde kullanırız diye bir anlatım yapmak istedim.

Geri izleme diğer adlarıyla geri bildirim, trackback ;
Sitelerin birbirini tavsiye etmesi demek. Yani ben site sahibiyim ve bir başka sitede bir yazı gördüm. Bunun üzerine kendi sitemde bu konuyla ilgili bir yazı yazmaya karar verdim. Daha sonra yazımı yazdım. Peki kaynak olarak ben o siteyi kullandığım için ya altında kaynak deyip o sitenin adını yazmam lazım yada o siteyi geri bildirim denilen sistemle haberdar etmiş olmam lazım. işte geri bildirim bu işe yarıyor. Sitelerin birbirlerinden haberdar olmasını , tavsiye etmelerini, önermelerini sağlıyor. Böylelikle kaynak belirtmek daha kolay oluyor.

Peki bizler WordPress sitelerimizde geri izlemeleri nasıl ekliyeceğiz diye hemen soruların sorulduğunu duyar gibiyim…

 1. WordPress admin panelimize giriyoruz.
 2. Soldaki Yazılar Menüsünden Yeni Ekle’yi tıklıyoruz.
 3. Başlık, içerik ve ondan sonra Özelt ve Onun altında da
 4. Geri izlemeleri Gönder diye bir alan var (Send Trackback). İşte bu alana kaynak olan veya yazılarından yararlandığımız sitelerin adreslerini eğer birden fazla ise boşluk bırakarak yazıyoruz.

Böylece geri bildirim yapmış oluyoruz. Bende bir örnek olarak bu yazımda yararlandığım kaynakları ekliyorum. Görsel öge aşağıdadır.

Geri izleme

Evet arkadaşlar bizde bundan sonra tüm yazılarımızda geri bildirim göstererek emeğe gerçekten saygı göstererek yazılarımızı yazmaya devam edebiliriz.

Kaynak:

 1. http://tr.wikipedia.org/wiki/Geri_izleme
 2. http://www.shapcy.com/geri-izleme-trackback-nedir/

Herkese başarılar…

3 thoughts on “Geri Bildirim (Trackback) Nedir? Nasıl Kullanılır?

 1. Reply wpthemma May 30,2011 23:08

  Net ve kalıcı bir anlatım. Genelde bu gibi terimler ingilizce olarak dilimize yerleştiğinden, bir çok kişi tam olarak bilmez bile diye düşünüyorum.

 2. Reply Gürcan Ara 17,2011 12:20

  Güzel alatım teşekkürler

 3. Reply harun Ağu 19,2013 09:18

  teşekkürler sayende öğrendik

Leave a Reply