Codeigniter’a Giriş


Not: Dersi HD kalitesinde izlemek için video player üzerindeki HD simgesine tıklayınız. Daha sonra ekrana gelen Guess what, you can watch this video in High Definition on Vimeo yazısına tıklayınız.

[ad#orta]

Gelişen teknolojilerin takibi o kadar zorki, hangi birini takip edeceksiniz. Yazılım, donanım, cep telefonu, yeni bilgisayarların özellikleri, eğitim vb. birçok şey. Özellikle de yazılım konusu insanların en çok geliştirdikleri arasında. Bende bloğumda ağırlıklı olarak php konularına yer veriyorum bildiğiniz üzere. Php derslerini, konularını, bildiklerimi, yeni öğrendiklerimi burada paylaşmaya çalışıyorum.

Şimdi ise yeni bir işe kalkışıyorum. Neymiş bu yeni iş? Geçen seneden beri incelediğim PHP FrameWork’ü olan CODEIGNITER.  Php ile büyük kodlar yazarken, bizlerin işini kolaylaştıran bir yapı, MVC(Model-View-Controller) yapısı. MVC’ ye yeni başlayanlar için şiddetle tavsiye ettiğim bir yapıdır. Öğrenmesi de çok kolaydır. Çünkü tam bu işe yeni başlayanlara göre. Eğer ki PHP’yi biliyor ve CLASS kullanabiliyorsanız bu tam size göre.

Ben de bunlardan yola çıkarak, geçen seneden beri Codeigniter’i incelemeye aldım öğrenmeye çalıştım. Fakat programlama ile uğraşıyorsanız kaliteli Türkçe kaynak bulmak oldukça zor. Codeigniter de de aynı şey geçerli Türkçe kaynak çok sıkıntılı. Sadece iyi bir kaynak olarak önerebileceğim en iyilerinden birisi www.codeigniter.gen.tr dir.Buraya girerek yazılan makalelerden faydalanabilirsiniz.

Görsel ders olarak ise ücretsiz hiç kaynak bulamadım. Bu yüzden öğrendiklerimi görsel derslere (videolara) dönüştürüp bilgilerinize sunmak istedim. Bugün ilk dersimiz olarak Codeigniter’ a giriş videosunu çektim ve CI’ya giriş yaptım. Bundan sonraki derslerimde, dersi izlerseniz anlayacaksınız, Ziyaretçi Defteri yapmayı anlatacağım. Bunu anlatırken asıl amaç olan CI’yi öğretme amacı doğrultusunda dersleri hazırlayacağım. CI’yı öğretirken hemde elimizde bir proje olmuş olacak. Derslerin bitiminde somut bir örnek kullanıma hazır olacak. Dersleri ortalama 20-30 dakika arası yapmayı planlıyorum. Umarım videolar çok çok olur ki bu işleri daha iyi kavramış oluruz. Neyse bu kadar konuşma yeter isterseniz ders izlemeye geçelim.

Kullanılan PHP editörü, NetBeans’i bu sayfadan indirebilirsiniz.

Derste kullanılan Codeigniter hızlı kod yazım dosyaları ve MVC anlatım dosyasını indirmek için tıklayınız.

Ders hakkındaki yorumlarınızı eksik etmeyiniz.

Hasan Huseyin İŞLER hakkında

Lise yıllarında programlama ile tanışan ve Q-Basic, Pascal, C başlangıç seviyesinde öğrenenir. Üniversite de TEF-BSÖ okurken diğer dillerin yanı sıra PHP'de kendini geliştirmeye devam ederek bunların yanında CSS, JS ve Wordpress sistemiyle ilgilenir. www.phpsorunu.com'un da yöneticisi ve yazarlarındandır.
Bu yazı Codeigniter kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Codeigniter’a Giriş için 2 cevap

  1. oguzhan der ki:

    Teşekkürler Hocam devamını Bekliyoruz..

  2. Aziz der ki:

    Teşekkürler, gayet güzel bir ders olmuş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>