Beraet Kandili

15 Temmuz 2011 Cuma, bu hayırlı mübarek günün gecesi de Beraet Gecesi. Bu gecenin önemine binayen Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ‘in buyurdukları.

“Şa’ban ayının 15. (beraet) gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın ve o gecenin gündüzü 15. gününde oruç tutunuz. Çünkü o gecede güneş batınca Allahü Teala o andan fecir oluncaya kadar:

Bende mağfiret dileyen yok mu, onu rızıklandırayım.

Belaya uğramış (ve benden afiyet isteyen) yok mu, ona afiyet vereyim.

Fecir doğuncaya kadar (sabah namazının vaktine) kadar şöle olan yok mu? Böyle olan yok mu?’ buyurur.”

Geceyle ilgili olarak:

Allahü Teala rahmet kapıları dört gecede açar. Kurban ve Ramazan bayramı geceleri, Şa’ban’ın 15. gecesi ve (sabah) ezan okunana kadar Arefe gecesi.

Müslümanların yer yüzünde iki bayram günü olduğu gibi meleklerin de gökyüzünde iki bayram geceleri vardır: Meleklerin bayramları Beraet gecesi ve Kadir gecesidir. Müslümanların bayramları da Ramazan ve Kurban bayramlarıdır. Melekler uyumadıkları için onların bayramları gecedir. Müminler uyudukları için bayramları gündüzdür.

Beraet Gecesinin Faziletleri

  • Hikmetli her iş bu gecede ayırt edilir.
  • Bu gecede ibadet etmek çok faziletlidir.
  • Bu gecede rahmet iner. Hadis-i şerifte “Şa’ban ayının yarısı olduğu gece Allahü Teala (nın rahmeti) dünya semasına iner…” buyuruldu.
  • Müminler mağfiret olunur, günahları bağışlanır.
  • Bu gecede zemzem suyunun açık bir şekilde artması Allahü Teala’nın bir sünnetidir. Burada ilahi ilimlerin hakikat ehlinin kalbinde artacağına işaret vardır.

Bunlara binayen bu gecenin önemini kavrayarak, geceyi elimizden geldiğince değerince geçirmek bizim için en makbule geçen olacaktır.

Leave a Reply